Podsumowanie obchodów „Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją”

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
16/02/2024
Utworzenie Powiatowego Punktu Poboru Krwi
01/03/2024

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, wspólnie z Fundacją „Terapia to nie wstyd” oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zorganizował 23 lutego 2024 obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.

Celem naszego wydarzenia był wzrost świadomości jak ważna jest profilaktyka zapobiegania depresji i zachęcenie młodych ludzi do tego, aby nie bali się korzystać z pomocy specjalistów.

W ostatnim okresie propagujemy hasło „ Burzymy mury stygmatyzacji „ - walczymy ze stereotypami związanymi z korzystaniem ze świadczeń udzielanych przez szpital psychiatryczny.

Dzień był pełen atrakcji, a zaproszona młodzież z lokalnych szkół ponadpodstawowych, pedagodzy oraz nauczyciele mogli wziąć udział m.in. w :

- warsztatach kreatywnego kolażu,

- biegu w stylu slow jogging pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”,

- grze terenowej,

- symbolicznej transformacji energii depresji przy wspólnym finałowym grillu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi główną przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy oraz nauki.

Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji dorosłych.

Również stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest obecnie niepokojący, a wpływ na to mają czynniki tj. presja społeczna, przemoc rówieśnicza, nierówne warunki społeczne.

Wśród najmłodszych wzrasta liczba zaburzeń psychicznych, właśnie takich jak depresja, zaburzenia odżywiania, lęki, czy samookaleczenia.

W imieniu Dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych chcemy przekazać serdeczne podziękowania dla tak licznie przybyłych gości oraz wszystkich zaangażowanych osób i instytucji biorących udział w tym ważnym dniu.