Początki działalności i okres wojenny
Budowa oraz zajęcie przez wojsko
Obiekt obecnego, bolesławieckiego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych zbudowano w latach 1857–1863. Chorych psychicznie leczono tu aż do 1945 roku.
Pod koniec II Wojny Światowej nastąpiła ewakuacja chorych, a teren Szpitala zajęty został przez cofające się wojsko niemieckie, a następnie przez wojska sowieckie.
Reaktywacja szpitala
Od 1948 roku zaczęto kierować do Bolesławca robotników do odbudowy miasta. Opuszczane stopniowo przez rosyjskich żołnierzy budynki szpitalne, zamieszkali ludzie odbudowujący Bolesławiec.
Decyzję o ponownym uruchomieniu w Bolesławcu szpitala psychiatrycznego podjęto dokładnie 24 kwietnia 1956 roku.
Okres powojenny
Dynamiczny rozwój
Ówczesne Ministerstwo Zdrowia skierowało tu młodego lekarza Witolda Oprawkę w towarzystwie kilku osób i kilkunastu pacjentów zdolnych do pracy, aby reaktywować Szpital. Stopniowo organizowano poszczególne oddziały placówki medycznej. Powoli zaczęła się tworzyć kadra medyczna i administracyjna.
Była tak dobra, że już w 1958 roku dyrekcja otrzymała zlecenie zorganizowania Szpitala Psychiatrycznego w Żarach.
W tym czasie do Szpitala przyjeżdżały już transporty chorych z innych, przepełnionych Szpitali Psychiatrycznych z całej Polski. Pod koniec 1958 i w początkach 1959 roku Szpital zaczął zatrudniać specjalistów – lekarzy i laborantów.
Odbudowa i moment przełomowy
Przełomowym okresem w historii naszej placówki medycznej był czas, gdy w 1961 roku funkcję jej dyrektora objął doktor medycyny Michał Marzyński. W czasie jego kadencji odbudowano Szpital niemal w całości i zorganizowano lecznictwo na właściwym poziomie.
Na terenie szpitala utworzono m.in. Szkołę Pielęgniarstwa Psychiatrycznego, powołano również formy uzupełniające lecznictwo podstawowe, jak np. Warsztaty Terapii Zajęciowej i Opiekę Rodzinną we wsi Wykroty.
W międzyczasie kadra lekarzy i specjalistów tworzyła kolejny szpital psychiatryczny – W Sieniawce. Placówka ta zresztą funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Nowoczesność i funkcjonalność
Obecny Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu jest nowoczesny i funkcjonalny. Ma doskonałe warunki do lecznictwa psychiatrycznego i psychosomatycznego. Prowadzi siedem oddziałów leczniczych (w tym neurologiczny, odwykowy i detoksyzacyjny dla alkoholików) oraz Zakład Opiekuńczo–Leczniczy.
Prowadzi również trzy poradnie: zdrowia psychicznego dla dorosłych, zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz terapii uzależnień od alkoholu.
Prowadzi także Laboratorium analityczne oraz pracownie RTG, EKG i EEG. Świadczy w nich m.in. usługi dla ludności, wykonując badania na zlecenie lekarzy spoza szpitala.
Działalność na rzecz promocji zdrowia psychicznego
Ciekawostką jest, że bolesławiecki szpital wojewódzki (jako pierwszy w Polsce) otworzył się na zewnątrz. Już w 1973 roku zorganizował Tydzień Wiedzy o Psychiatrii.
Działalność promującą wiedzę o zdrowiu psychicznym prowadzi do dnia dzisiejszego. Szpital uczestniczy w programie „Psychiatria bez lęku i granic”, współpracuje z innymi szpitalami psychiatrycznymi w Polsce i za granicą oraz ze stowarzyszeniami tj. PCK, Stowarzyszenie Diabetyków, Rodzin Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym.
Co miesiąc, wspólnie z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury przygotowuje otwarte spotkania pod nazwą „Rozmowy o zdrowiu psychicznym”.
W czasie tych spotkań specjaliści z różnych dziedzin zdrowia psychicznego informują zebranych o najnowszych zdobyczach wiedzy medycznej, uczą rozpoznawać wstępnie objawy schorzeń psychicznych i psychiatrycznych oraz odpowiadają na pytania zebranych.